Telefon alarmowy

+48 32 76 27 333

A4Go. NIE ZATRZYMUJEMY CIĘ DŁUŻEJ. STALEXPORT AUTOSTRADA MAŁOPOLSKA SA URUCHAMIA ELEKTRONICZNY POBÓR OPŁAT NA A4 KATOWICE-KRAKÓW

18 07 2016 #Komunikaty prasowe

– Jako pierwsi spośród koncesjonariuszy płatnych autostrad w Polsce, 20 lipca wprowadzamy elektroniczny pobór opłat o nazwie A4Go – poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej w Katowicach zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków. Nowy sposób wnoszenia opłat pozwoli także na przejazdy z urządzeniami pokładowymi systemu Telepass, którego funkcjonowanie na autostradach europejskich w ramach konferencji zaprezentowali goście z Włoch. Prowadzona od ponad tygodnia przedsprzedaż urządzeń pokładowych A4Go spotyka się z dużym zainteresowaniem kierowców. 

Elektroniczny pobór opłat to najnowocześniejszy i najszybszy sposób wnoszenia opłaty za przejazd autostradą, a w okresie promocyjnym również najtańszy, ponieważ korzystanie z A4Go premiowane jest w tym okresie 15% rabatem za każdy przejazd.  Kierowcy, którzy wybiorą tę formę płatności na placach poboru opłat w Mysłowicach i Balicach nie będą musieli przekazywać inkasentowi przez samochodowe okno gotówki czy karty. Wystarczy, że na przedniej szybie samochodu zainstalują urządzenie pokładowe, które komunikować się będzie z anteną na bramce autostradowej i po dokonaniu kategoryzacji pojazdu bramka się otworzy.

– Już od początku funkcjonowania elektronicznego poboru opłat A4Go z urządzeń pokładowych będzie można korzystać na wszystkich bramkach placów poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach.
Sprzedaż urządzeń pokładowych rozpoczęła się 7 lipca i na razie nasycenie nimi wśród użytkowników naszej autostrady jest stosunkowo niewielkie, dlatego też dedykowanie w tej chwili osobnych bramek posiadaczom A4Go powodowałoby większe kolejki do pozostałych bramek, a tego chcemy uniknąć – tłumaczył Paweł Kocot, Członek Zarządu, Dyrektor Techniczny Stalexport Autostrada Małopolska SA.

Elektroniczny pobór opłat A4Go już teraz przygotowany jest do współpracy z systemem Telepass, ale jest na tyle uniwersalny, że w przyszłości pozwoli na przejazdy z urządzeniami innych dostawców takiej usługi.

Konferencja prasowa była również okazją do podsumowania działań zrealizowanych do tej pory w ramach programu zwiększenia przepustowości placów poboru opłat na A4 Katowice-Kraków.

– W latach 2012-2015 zainwestowaliśmy około 46 mln złotych w zwiększenie przepustowości placów poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach. Każdy z placów poszerzyliśmy o cztery dodatkowe linie i stanowiska do obsług pojazdów. Wymieniliśmy urządzenia poboru opłat. Wprowadziliśmy szybkie i wygodne metody płatności – karty flotowe, paliwowe i zbliżeniową kartA4. Elektroniczny pobór opłat A4Go to kolejny krok w kierunku zwiększenia komfortu podróżowania naszą autostradą – podsumował Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska.

Przy zakupie urządzeń pokładowych A4Go pobierana jest kaucja w wysokości 50 PLN. Urządzenia, wraz z pakietami impulsów, czyli uprawnieniami do przejazdu autostradą, można zakupić w serwisie www.kartA4Go.pl oraz w Punktach Obsługi Klienta (POK) czynnych w dni robocze od godz. 7.00 do 21.00, zlokalizowanych przy placach poboru opłat w Mysłowicach, tuż za bramkami w kierunku Krakowa (ul. Piaskowa 20) i w Balicach, tuż za bramkami w kierunku Katowic (ul. Krakowska 104).
Z A4Go będzie można przejechać przez wszystkie bramki na placach poboru opłat.

Szczegółowe informacje na temat elektronicznego poboru opłat można znaleźć na stronie internetowej www.autostrada-a4.pl, na Twitterze (@A4KatKra), Facebooku (a4katowicekrakow) oraz w Punktach Obsługi Klienta.

###

Informacje o SAM S.A.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskał koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Wymagało to licznych inwestycji. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami. Spółka nie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.

Dodatkowych informacji udzieli:

Rafał Czechowski
Rzecznik Prasowy SAM S.A.
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
tel. 601 063 200